YETİŞKİNLER İÇİN PİYANO EĞİTİMİ

Piyano geçmişten günümüze kadar sanatın ışığı olmuş bir enstrümandır. Birçok sanat eserinin insanlar ile buluşmasına aracılık yapmıştır. Günümüzde piyano eğitimi almak isteyen insanlar var. Kendilerine hobi amaçlı veya profesyonel müzisyenlik yapmak isteyenler yetişkinler için piyano eğitimi almak doğru karar olabilir. Piyano caz müzik ve klasik müzik için başta gelen bir enstrümandır. Piyano ile yapılmış birçok sanat eseri dünya çapında ün kazanmıştır. Melodilerin ve müziğin evrensel olduğu gerçeğini piyano tam anlamı ile kanıtlamaktadır. Piyano çalmak isteyen insanlar her yaşta profesyonel yolda ilerleye bilir ve piyano enstrümanını kullanarak kariyerlerine ilerleyebilirler. Piyano kursu piyano çalmayı öğrenmek için en mantıklı yöntemdir.

 

Piyano Nedir?

Piyano geçmişten gelen asilliği ile müzik dünyasının en önemli enstrümanlarından birdir. Yapısını incelediğimizde vurmalı ve tuşlu çalgılar arasında yer almaktadır. Piyano ismi İtalyanca ‘’piyano’’ olup kelime anlamı olarak hafif demektir. Bartolomeo Ciristofori 1771 yılında piyanonun ilk icadını oluşturmuştur. İlk ismi ‘’piano e forte’’ oluşundan günümüzdeki ismi etkilenmiştir. İlk isminin kelime anlamı hafif ve kuvvetli demektir. Piyano üst bölümünde klavyesini barındırır.

Klavye tuşları piyanonun arka bölümünde yay ve çekiçlere bağlıdır. Piyano tuşuna basıldığı zaman çekiç tellere vurur. Piyano sesleri bu şekilde oluşmaktadır. Tuşlara basıldığında çekiç vurduğu için vurmalı, tuşlara basıldığında notalar oluştuğu için tuşlu çalgılar arasan girmektedir. Klavye tuşları yapısal olarak iki renkten oluşmaktadır.

 Siyah ve beyaz renklerden oluşan klavye toplamda 88 tuştan oluşmaktadır. Tuşların 52 tansı beyazdır. Geriye kalan 36 tuş ise siyah renkten oluşmaktadır. Beyaz tuşlar piyanoda doğal seslerin alınması için kullanılır. Piyanoda siyah tuşlar bemol ve diyez sesler almak için kullanılır. Genelde standart piyano kullanılmaktadır ama isterseniz farklı modelleri ile de müzik yapabilirsiniz. Elektrikli ve akustik piyano modelleri bulunmaktadır. 

Solo performanslarda ve provalarda kullanım yaygındır. Taşınabilir olmayışı piyanoyu vazgeçilir değil tüm dünyada yaygınlaşmış ve her yerde bulabileceğiniz bir müzik aleti yapmıştır.

 

Piyano Çalmanın Kanıtlanmış Faydaları

Piyano çalmaya başlamak için bir yaş kriteri bulunmadığını biliyoruz. Hangi yaşta başlamış olursanız olun piyano çalmanın faydaları sizi de bulmuş olmalı. Hobi olarak veya profesyonel olarak piyano çalmanız size birçok fayda beraberinde getiriyor. Piyano çalan insanların piyano çalma pratikleri ve uygulamaları sırsında gelişmekte olan yetilerimiz bize hayatımızda da fayda sağlıyor bilimsel olarak kanıtlanmış olan faydalardan yararlanabilmek için piyano çalmanız yeterli. Sebebi ne olursa olsun yaşınız fark etmeksizin piyano çalmanın size faydaları kişisel gelişimize etkileri oldukça önemlidir.

  • El ve Göz Koordinasyonu

Piyano çalmak klavyede hareket eden iki farklı komutta parmaklarımız ile notaları aynı anda kontrol edişimizden kaynaklı ellerimiz ve gözlerimiz bir uyum içinde çalışırlar. Piyano çalmak el ve göz uyumunu arttırmak için güzel bir aktivitedir. Aynı zamanda klavyeden tuşlara basarken aynı zamanda ayaklarımız ile kullanacağımız pedal ile beynimize çok yönlü aynı anda hareket için komut verdiririz. Bu sayede vücudumuzda birçok bilişenin aynı anda hareket etmesini sağlar.

  • Beyin Fonksiyonlarınızın Aktif Olması

Müzik aleti çalmak beynimizin sağ lobunu hakarete geçirmekle beraber beynimizi normalde de kullandığımız sol lobu ile beraber çalıştırır. Sağ ve sol lobu ile çalışan beyimiz tüm fonksiyonları ile aktif olur. Zihnimizin daha açık olmasına sebebiyet verir.

  • Yaratıcılığı Artırır

Piyano çalmak beyni etkilemekle beraber yaratıcılık özelliğinizde geliştirir. Piyano eğitimi alan kişilerin piyano çalmalarının ardında geçen süreden sonraki gelişimleri arasında yaratıcılık özellikleri ve dikkat çeken dağalama özellikleri gözlemlenmiştir. Piyano çalmak yaratıcılığı ve doğaçlama özelliğimizi gözle görünür şekilde geliştirmektedir.

  • Matematik Becerilerini Güçlendirir

Müzik eğitimi alan kişilerin beyin fonksiyonlarının hızlı çalışması sonucunda bir süre sonra sayısal ve matematik zekalarında gelişim gözlenmiştir. Müzik eğitimi sonrası artan sayısal zekâ ile kişiler eğitim ve mesleki kariyerlerinde başarı sağlamaktadır. Piyano eğitimi sonrası gelen başarılar bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Piyano çalmak matematiksel ve sayısal zekayı arttırır bu durumda başarı olasılıklarınızı yükseltir.

  • Stresi Azaltır Ruh Sağlığını İyileştirir

Piyano çalan kişilerin ruh sağlığı düzeldiği gözlemlenmektedir. Piyano çalarken verdiğimiz ilgi ve kazandığımız başarı sonucunda alacağımız mutluluk başarmıştık hissi stresi azaltır ve ruh sağlığınızı düzeltir. Piyano çalmak ruh sağlığı için kanıtlanmış doğal terapi yöntemlerinden biridir. Ruh sağlığınızı ve stres dengemizi düzeltmek için piyano çalabilirsiniz. National Library of Medicine tarafından yayımlanmış 2013 tarihli bir araştırma sonuçları yetişkin bireylerde piyano çalmanın depresyonu azalttığını ve ruh sağlığına iyi geldiği kanıtlamıştır. Piyano çalarak ruh sağlığınızı düzeltebilir, depresyon durumlarını bitirebilirsiniz.

  • Daha Fazla Sosyal Bir Hayat

Müzik ile ilgilenen kişilerin sosyal hayatlarının daha aktif olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Enstrüman çalmanın kişiye olan gelişiminden dolayı insanlar sosyal ortamlarına gelişmişlikleri ile kattıkları sonucunda dikkat çekerler. Dikkat çeken müzisyenler sosyal ortamlarını geliştirmekle beraber güzel arkadaşlıklar edinirler.

Piyano çalmak için karar vermemiz ardından bulacağımız eğitim kurumları içerisinde kuracağımız arkadaşlıklar ilk başlangıcıdır. Eğitim kurularında sosyalleşmek gayet mümkün ve arkadaşlıklar ile kendiniz gibi müzik zevki gelişmiş hobi için öğrenen veya profesyonellik için öğrenen kişiler ile tanışabilirsiniz. Bu durum müzik gelişiminiz süresinde yalnız hissetmemenize sebep olacaktır. Piyano çalmak sosyal yetilerinizi ve becerilerinizi geliştirmektedir. Piyano çalmanın beyin fonksiyonlarına olan faydası ile sosyal çevrenizde gelişimler görmenizde olası bir durumdur.

yetişkinler için piyano eğitimi

Piyano Hakkında En Çok Sorulan Sorular?

Hepimiz hayatımızda birkaç kez piyano ile buluştuk. Hep merak ettiğimiz sorular oldu. Piyano görünümü ve çıkardığı melodi ile dikkatleri üstüne çekmekte çok başarılı. Bu kadar fazla popüler olmak beraberinde ilgiyi de yanında getiriyor. Birçok kişi piyano öğrenek kolay mı? Gibi sorular ile piyano kursları ile temaslarda bulunduk. Piyano öğrenmek için çıktığımız yolda doğru ve tecrübeli eğitim verenler ile eğitim almak oldukça önemlidir. Temas halinde bulunduğumuz kurslar ile iletişimler kurup derslerimize başlayabiliyoruz.

 Piyano çalmak isteyen kişiler günümüzde hobi olarak çalabileceği gibi kariyerinde piyano çalarak ilerleyebilirler. Piyano çalmak doğru eğitimler alındığında oldukça basit ve keyiflidir. Piyano çalmak isteyen kişiler bulundukları konuma yakın piyano eğitimlerini aratmaktadır. Önemli olan piyano eğitimi veren yerler olduğu bilinir. Doğru yeri bulmak ve uzman kişilerden müzik eğitimi almak önemlidir. Piyano eğitimi alırken konum kadar eğitim kalitesi önemlidir.

Bulunduğunuz şehir sınırları içerisinde konum gözetmeksizin güzel eğitime ulaşmak gerekir. Piyano eğitimi almak için küçük bir şehirdeyseniz yakın olduğunuz büyük şehir ismi ile aratarak yakındaki piyano kursları ile iletişime geçebilirsiniz. Birçok kişi piyano öğrenmek istiyor ve piyano öğrenmek için vaktini harcıyor sonucunda öğrendiği piyano ile kariyer yapıyor veya güzel zaman geçiriyor önemli olan piyano çalmak ve bunu hissetmektir.

Piyano çalmaya başlangıç aşaması oldukça heyecanlı ve devamı zevkli bir aktivitedir. Solo çalışmalarda ve sadece piyanonuz ile vereceğiniz konserlerde oldukça ön planda olabilirsiniz. Piyano çalmak insanlarda birçok özelliği geliştirmektedir. Piyano çalmak için yapacağınız birkaç arama eğitim almaya bağlamanıza yardımcı olacaktır.

 Piyano eğitimi almak için yakınınızda veya kendi şehrinizin tamamında arama yapmanız faydalı olacaktır. Yaşadığınız şehir yakın şehirleri de araya bilirsiniz. Adana piyano kursu olarak aradığınızda size yakın olan kursları bulabilirsiniz. Piyano kursu almak için bir yaş şartı aranmamaktadır. Piyano öğrenmek tamamen sizle ve isteğinizle alakalıdır.

Piyano öğrenmek zor değildir. Piyano çalmak birçok konuda insan için faydalıdır. Birçok faydasıyla beraber piyano çalmak ruha iyi gelen bir aktivitedir. Yetişkinlerinde rahatlıkla öğrenebileceği bir enstrümandır. Her insan piyano çalmayı bir kez olsa da düşünmüştür. Piyano çalmak pratik işidir.

Özel yetenek veya yaş çok da önemli değildir pratik yaptıkça öğrenmek daha kolaylaşır. Yetişkinler piyano çalmak için adım attıklarında hep akıllarında başara bilirlik açısından sorular gelmektedir. Unutmayalım ki birçok insan piyano çalmayı yetişkin olduğu dönemde öğrendi ve çok başarılı oldular. Piyano çalmak için alınacak eğitimler ile mümkündür.

Yetişkinler İçin Piyano Dersi

Yetişkin bireyler piyano öğrenmek için atılan adımlarında kendi yaşının piyano çalmaya uygun olup olmadığını düşünüyor. Piyano çalma tutkularını yaşları ile bağdaştıran kişiler kendilerine piyano öğrenmek konusunda geç kalıp kalmadığını soruyor. Piyano çalmak oldukça güzel hissettirir önemli olan gerekli zamanı vermek ve piyano öğrenmek için gereken pratik uygulamalarını belirli periyotlar ile çaba ile gerçekleştirmek yeterince pratik yapan herkes belirli bir seviyeye kadar tüm enstrümanları kullanabilir.

Piyano çalmayı öğrenmek konusunda kendimize inanmalı ve pratik yapmak konusunda istikrarlı olmalıyız. Eğitim almaya karar verdiğimiz andan itibaren piyano hakkında bilgilere hâkim olmaya çalışmalıyız. Piyano kursu piyano öğrenmek için gayet uygun yerlerdir. Piyano kurslarında size uygun seviyeler ile eğitim başlatılıp istediğiniz seviyeye ulaşana kadar eğitimler devam eder. Piyano öğrenmek doğru ve etkili eğitim alındığında oldukça kolay ve eğlenceli olabilmektedir. Piyano çalan insanlar piyano etkisi ile huzuru yakalayabilir ve çevresine de bu huzuru melodiler ile aktarabilmektedir. Toplum içinde piyano çalan insanların ilgi ile dinlenme durumu da bir gerçektir. Piyano çalmayı öğrendiğiniz zaman birçok alanda ön plana çıkabilir ve sanatçı kişiliğinizi piyano çalarak yansıtabilirsiniz. Tabi ki herkesten virtüözite seviyesi beklenemez. Fakat yeteri kadar çalışma gösteren herkes bu seviyelere ulaşabilmektedir. Piyano çalmak uygulamalı pratiğe dayalı bir olaydır. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi piyano çalarsınız. Piyano çalmak için yeterince pratik yapmak gerekmektedir.

Piyano çalmak için yetkili müzik eğitmenlerinden eğitimlerinizi alabilirsiniz. Müzik eğitmenleri alanında profesyonel kişiler oldukları için sizleri istediğiniz seviyelere kadar getirmekte hızlı olacaktırlar. Müzik eğitmenleri birçok insanı eğitir ve kişiler müzik kariyerinde hızla ilerlerler. Müzik eğitmenleri tarafından piyano enstrüman eğitimi almanız gerekmektedir. Müzik eğitmenleri tarafından istediğiniz seviyeye kadar alabileceğiniz müzik eğitimi sizin piyano öğrenme yolunuzda hız katacaktır. Virtüözite seviyesinde piyano eğitimi verebilen müzik eğitmenleri sizin seviyenize uygun ölçülerde eğitim verip sizi amacınıza ulaştırmak için çalıştıracaktır.

Amacınız enstrüman çalarken kendinizi mutlu etmek, çevrenizde fark yaratmak ve hobi olarak çalmak ise bunu her zaman başarmak mümkündür. Tüm enstrümanları gösterdiğimiz ilgi ve ayırdığımız zaman doğrultusunda uzmanlaşarak öğreniriz. Gösterdiğimiz piyano becerileri bizi mutlu edebilir ve bu yolda ilerlememize sebep olabilir. Piyano çalmaya başlayan birçok kişi ilgisini daha çok arttırmış ve piyano çalarak kariyerinde ilerlemeye karar vermiştir.

Yetişkinlerin algılama konusundaki üstünlüklerini düşünürsek yetişkin olarak piyano çalmak başlangıç seviyesinde oldukça hızlı olacaktır. Piyano öğrenmek için istemek ve zaman ayırmak yeterlidir herhangi bir üstün yetenek söz konusu değildir. Gerçekten piyano çalmak isteyen herkes piyano çalabilir.