0 507 219 17 10

Şan Dersi

Şan Dersi

Şan dersi, ses kalitesinin eğitilmesine yardımcı olan müzikal bir eğitim bileşenidir. Günümüzde pek çok kişinin başvurduğu bu müzikal eğitim olumlu sonuçlar verir. Müzikal ifade ve teknikleri içeren şan eğitimi oldukça özeldir. Şan eğitimini veren kursumuz bu eğitimdeki konuları öğrencilere öğretmeyi amaçlar.

Şan dersleri birçok teknikten oluşur ve konular halinde birbirinden ayrılır. Bunlar arasında vokal teknikleri, solfej nefes kontrolü, diksiyon ve sahne performansı gibi çalışmalar vardır. Şan dersleri günümüzde oldukça rağbet gören bir eğitimdir. Zira bu eğitim sesin etkili bir şekilde kullanılmasını ve müzikal alanda becerileri geliştirmeyi içerir. Adana piyano kursu da şan derslerini verdiğimiz kurumsal eğitim merkezlerinden biridir

Şan Dersi Nedir?

Şan dersi kişinin ses kalitesini iyileştiren ve becerilerini daha üst seviyeye getiren özel müzikal bir eğitimdir. Uzmanlık yetkisi olan pek çok kişi de günümüzde bu dersleri öğrencilere vermektedir. Bir nevi kişisel beceri çalışması da olan bu eğitimde çoğu kişi müzik repertuvarındaki hayallerini gerçekleştirmiştir. Ses kalitesini iyileştiren şan eğitimi aynı zamanda doğru nefes almayı da öğretir.

Şan dersinin birçok açıdan kişiye gelişim sağladığını belirtmekte fayda var. Özellikle de bu alanda kişisel becerilerini geliştirmek isteyenlere güzel bir fırsattır. Farklı yaş gruplarına hitap eden bu eğitimi merak ediyorsanız kapsamlı bilgilere sahip olmalısınız. Hobilerinizden müzik kariyerinize kadar hitap eden şan eğitimi alanında uzmanlaşan müzik hocaları tarafından verilmektedir.

Şan dersine ilginiz ve merakınız varsa aklınızda çeşitli soruların olması muhtemeldir. Ne işe yaradığını, neyi amaçladığını ve uygulanan teknikler en merak edilenleridir. Bu soruların yanıtları kapsamlı olduğu için hepsini tek tek ele almak gerekir. Aşağıdaki başlıklarda şan eğitimiyle ilgili gerekli ve kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Şan Dersi Ne İşe Yarar?

Şan dersi, öncelikle doğru nefes alma aşamasından  başlar ve kişinin ses kalitesini iyileştirmeyi sağlar. Bununla birlikte müzik alanındaki beceri ve yeteneklerini kazandırır. Pek çok amaçla başvuran öğrenciler bu müzikal eğitim programından olumlu sonuçlar elde etmişlerdir. Şan dersinin kişiye sağladığı katkılardan bazıları ise şunlardır:

 • Doğru nefes alma teknikleriyle kişinin sağlıklı bir şekilde nefes almasına yardımcı olur. Bu da öğrencinin sesinin daha güçlü olmasında etkilidir.
 • Konuşma sanatı alanında beceri kazandırdığı için günlük hayatta etkili bir iletişim kazandırır.
 • Ses teknikleriyle çeşitli egzersizler yapılır, bu da farklı ses problemlerinin zamanla giderilmesinde yardımcı olabilir.
 • Şan dersi i sayesinde farklı müzik türlerini keşfetmek de mümkündür. Bu nedenle öğrencinin yeteneği ve becerisine uygun müzik türüne yönelmesi faydalı olacaktır.
 • Eğitimin en önemli katkılarından biri de müzikal ifade kazandırmasıdır. Böylece öğrenciler müziği özgün ve etkileyici bir şekilde yorumlayabilirler.
 • Şan eğitimini tamamlayan bir öğrenci geniş bir müzikal repertuvarına sahip olur. Müzikal alanda uzmanlaşmak ve yeni şeyleri öğrenmek eşsiz bir deneyim sunar.
 • Özellikle de müzikal yarışmacılar tarafından şan eğitimine büyük bir talep vardır. Sahne performansını üst seviyeye çıkaran bu eğitimle öğrenci, hayal ettiği müzik kariyerine kavuşabilir.

Şan Dersi Nasıl Uygulanır?

Şan dersi özel bir eğitim olduğu için kişiden kişiye değişen uygulamaları kapsayabilir. Bu derse başlamadan önce eğitimi alacak olan öğrencinin sesini değerlendiriyoruz. Eğitim sürecine yardımcı olan bu değerlendirmede öğrenciye özel teknikleri uygun biçimlerde öğretmeye başlıyoruz. Değerlendirmeden sonra nefes kontrolünü sağlamak için bazı teknikleri uyguluyoruz.

Nefes kontrolü, öğrencinin sesini nasıl iyi bir şekilde kullanacağını gösteren tekniklerden oluşur. Dersimiz boyunca bu teknikleri egzersizler halinde yaparak pekiştiriyoruz. Ardından ses egzersizlerine başlıyoruz. Bu egzersizler de rezonans, ses projeksiyonu gibi özel teknikleri kapsar. Bu teknikler sayesinde sesin güçlenerek müzikal becerilere hazırlanmasını sağlanmış olur.  

Şan dersi uygulama süreçlerinden biri de diksiyon ve artikülasyon teknikleridir. Günlük konuşmaya da katkıda bulunacak olan bu tekniklerde sözcük ve hecelerin çıkışına yoğunlaşılır. Böylece daha akıcı ve etkileyici konuşma üslubuna sahip olmak mümkündür.  Şan dersinin diğer tekniklerinden biri de solfej ve müzik teorisidir. Bu süreçte öğrenci müzikal kavramları daha yakından tanır ve öğrenir.

Şan dersinin keyifli ve önemli aşamalarından biri olan repertuar çalışması şarkı söylemeyi kapsar. Öğrencimize bu noktada farklı müzik türlerini keşfettirmeyi sağlıyoruz. Seçtiğimiz şarkıyı öğrenci seslendirir ve buna uygun yönlendirmeler yaparız. Bu aşamadan sonra sahne performansı hakkında pratikler uygularız. Mikrofon kullanımı, duruş ve şarkı söyleme ile öğrencinin ileri seviyeye gelmesine yardımcı oluyoruz.

Öğrencilerin hedeflerine göre ileriki süreçteki aşamaları da özel olarak belirliyoruz. Dolayısıyla şan dersi süreçleri öğrencilerin ilerleme durumlarına göre değişkenlik gösterir. Bu süreçteki en önemli nokta öğrencilerin hedeflerine ulaşması ve becerilerini kazanmış olmalarıdır. Bunları değerlendirdikten sonra bu alanda sürekli gelişim göstermeleri için önemli bilgileri de sağlıyoruz.

Başarılı bir şarkıcı olmak için sürekli öğrenme ve gelişme önemlidir. Adana piyano kursu kapsamındaki şan eğitiminin son sürecinde ses ve müzikal alanda yeni teknik ve yaklaşımları öğretiyoruz. Bu süreç öğrencinin bağımsız ve profesyonel bir şarkıcı olmasına yöneliktir. Öğrenciler kazanmış oldukları beceriler sayesinde kendi başlarına başarılı bir kariyer oluşturabilir ve sürdürebilir hale gelir.

san dersi adana

Şan Dersinin Teknikleri

Şan dersi birçok teknikten oluşur ve aşamalar halinde uygulanmaya başlar. Ses performansını artıran ve iyileştiren yöntemler sayesinde sesinizi yönetebilirsiniz. Şan eğitimi teknikleri genelde şunlardan oluşur:

 • Nefes kontrolü
 • Postür
 • Ses aralığı
 • Sesi ısıtma egzersizleri
 • Artikülasyon ve diksiyon
 • Dinamik kontrol
 • Rezonans
 • Performans pratiği

Genel olarak bu eğitim sürecinde öğrencilerin uzman müzik hocalarıyla uyguladıkları teknikler bunlardır. Ancak tümünde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve mutlaka uzmanı ile çalışılmalıdır. Adana piyano kursu, şan eğitimlerinin en iyi şekilde verildiği kurumsal yerlerden biridir. Hayal ettiğiniz sese veya şarkıcı olma hedefinize ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nefes Kontrolü

Şan eğitimi sürecinde nefes kontrolü önemli tekniklerden biridir. İlk aşamada uygulanan bu egzersiz öğrencinin sesini güçlendirmeye ve doğru nefes almasına yarar. Nefes kontrolü tekniği temelde diyafram nefesini almayı ve kullanmayı içerir. Doğru duruşu sağladıktan sonra diyaframdan derin bir şekilde nefes almalısınız. Kontrollü bir şekilde nefesinizi vermelisiniz. Bu egzersizleri tekrarlayarak düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Şan eğitimin temel taşı olan nefes kontrolü başlangıçta yapılması gereken bir tekniktir.

Postür

Postür tekniği de nefes kontrolüyle bağlantılıdır. Doğru bir duruş diyaframın iyi çalışmasına katkıda bulunur. Bu da şarkıcıların sesini iyi kullanmalarını sağlayan bir yöntemdir. Doğru duruşu sergilemek için birkaç yöntemi de beraberinde kullanmak gerekir. Sesin daha net ve yankılı çıkmasında yardımcı olan postür de başlangıçta yapılan bazı egzersizlerden oluşur.  Ses projeksiyonuna da katkıda bulunduğu için sesin daha net duyulmasını sağlar. Şarkı performansını etkilediği için derslerde üzerinde durulması gerekir.

Ses Aralığı

Ses aralığı, şan dersi kapsamında öğrencinin sesinin farklı tonlarını keşfetmesini sağlayan bir tekniktir. Bu teknik sayesinde hangi müzik türünde daha başarılı olduğunuzu keşfedebilirsiniz. En düşük notadan en yüksek notaya kadar yapılan egzersizleri içerir. Bunu uygulamak için ise normal ses tonuyla başlayabilirsiniz. Müzik hocasının yönlendirmeleriyle ses aralığı sınırınızı ölçmüş olacaksınız. Ses aralığını geliştirmek ve uygun ses tonunu keşfetmek için de ses ısıtma egzersizleri yapılır.

Ses Isıtma Egzersizleri

Ses ısıtma egzersizleri ses tellerinin hazırlanmasını sağlar ve nefes almasını kolaylaştırır. Bu teknik şan dersi kapsamında ses üretimi için önemlidir. Sesin ısınmasını kolaylaştırdığı için ses kıvrımlarının temizlemesine yardımcı olur. Bu egzersizler aynı zamanda bir dizi yöntemi içerir. Dudak titretme, Hümeyra, vokal kaydırma, vokal skalaları ve solfej çalışmaları bunlar arasındadır. Her birinin kendine özgü bir uygulama biçimi vardır. Ancak egzersizdeki yöntemler kişiden kişiye de farklılık gösterir. Bu yüzden özel olarak farklı yöntemlerin de kullanılması gerekebilir.

Artikülasyon ve Diksiyon

Şan dersi sürecinde artikülasyon ve diksiyon, şarkıcının sözcükleri doğru ve etkili bir şekilde çıkarmasını sağlar. Artikülasyon, ses ve hecelerin çıkışı üzerinde durur. Doğru artikülasyon sayesinde şarkı sözlerinin dinleyiciler tarafından kolay şekilde anlaşılması sağlanır. Bu egzersizde öğrenci dil, dudak ve dişlerini belirli şekillerde kullanır. Diksiyon ise kelime ve cümle çıkışları üzerinde durur. İyi bir diksiyon sözlerin anlaşılır olmasını kolaylaştırdığı için şarkı söylerken çok önemlidir.

Artikülasyon ve diksiyon egzersizleri bazı yöntemlerle uygulanır. Dil ve dudak egzersizleri, açık hecelerle çalışma, nefes kontrolü ve şarkı analizi bu yöntemler kapsamındadır. Şan eğitiminin önemli bir yönü olan artikülasyon ve diksiyon pratikle geliştirilebilir.  Tüm bunları düzenli olarak çalışarak müzikal performansı artırmayı amaçlıyoruz. Böylece şarkı söyleme becerileriniz daha profesyonel ve etkileyici olacaktır.

Dinamik Kontrol

Dinamik kontrol ses tonunu ve volümünü ayarlamaya yardımcı olur. Şarkı söyleme esnasında müziğe duygusal ifade katar. Böylece müziğin daha etkileyici olmasını sağlar. Güzel ve etkileyici şarkı söyleme becerisi için şan eğitiminde bu egzersiz de önemlidir. Ses şiddetinin artırılıp azaltılmasını içerdiği için dinleyicilerde duygusallığı ve heyecanı tetikler.

Bu teknikte yer alan ton kontrolü şarkıcının sesinin renk ve karakterini düzenleme becerisini artırır. Bu yöntemde ses şiddeti ve tonu arasında akıcı geçişler yapabilme yeteneği gelişir. Bu da şarkıda doğal ve hoş bir akış sağlar. Adana piyano kursu kapsamında sunduğumuz şan derslerimizde bu tekniğin üzerinde duruyoruz.

Rezonans

Rezonans, öğrencinin sesinin zenginliği, gücü ve ton kalitesini artıran bir tekniktir. Bu teknik sayesinde ses daha dolgun, güçlü ve çekici hale gelir. Rezonans da başlangıçta uygulanan tekniklerle bağlantılıdır. Şarkı söyleyen kişinin vücudundaki boşlukları ve odacıkları kullanır. Böylece ses dalgalarının yankılanmasına ve genleşmesine izin verir.

Bu teknikte göğüs rezonansı, baş rezonansı, farinks rezonansı, oral ve nazal rezonanslar çalışılır. Öğrenci, bu rezonans alanlarını kullanarak seslerini daha güçlü ve zengin hale getirebilme yetisini kazanır. Sesin projeksiyonunu ve kalitesini artırır, bu da etkileyici bir şarkı performansını sunar. Doğru solunumu da öğretmeye yardımcı olan bu teknik sesin çıkış kalitesini üst seviyeye çıkarır.

Performans Pratiği

Şan dersinin son tekniklerinden olan performans pratiği şarkı söyleme ve sahne performansını ölçer. Bu da diğerleri gibi birçok egzersiz içerir. Performans pratiği şarkıcıların sahnedeki duruşunu, ifade ve yorumlamayı sağlar. Bu süreç şarkıcının sahnedeki özgüvenini artırmayı amaçlar. Fiziksel duruş sahnedeki performansı etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca doğru duruşla sesin çıkışı ve etkili bir şekilde kullanılması arasında ilişki vardır.

Özellikle de yarışmaya katılacak ya da sahneye ilk kez katılacak adayların sahnede rahat olmalarını sağlar. Şarkıcının ses uygunluğuna göre bir müzik türü belirlenir ve bunun için hazırlanılır. Şarkıcının müziği ifade etme becerileri kazandırılır ve başarılı performans sağlanır. Bu son süreç olarak kabul edilir ve öğrencinin tam olarak bu alandaki geldiği evre değerlendirilir.

Adana piyano kursu bünyesinde yer alan uzman şan eğitmenlerimiz birebir öğrencilerin geldikleri evreyi değerlendirir. Ayrıca öğrencilerin zayıf yönlerini ve geliştirmesi gereken alanları tespit ederler. Bu da şan eğitimden alınan verimin kalitesini ölçen bir unsurdur.  Son aşamada öğrenciler genelde sektörle ilgili profesyonel ilişkiler kurarak kariyerlerini geliştirmeye başlarlar.

Şan Dersi Kimler İçin Uygundur?

Şan dersi geniş bir kitleye hitap eden özel bir eğitimdir. Çeşitli yaş gruplarına hitap etmesi bu dersin tercih edilebilirliğini artıran bir unsurdur.  Ancak ses kalitesinde daha iyi sonuçlar elde etmek için kişinin ergenliğini tamamlamış olması daha iyidir. Genelde şan eğitimi şu kişiler için uygun olabilir:

 • Müzik alanında kariyer hedefi olanlar,
 • Belirli düzeylerde olan şarkıcılar,
 • Ses kalitesini geliştirmek isteyenler,
 • Müzik öğrencileri,
 • Müzik becerisini geliştirmek isteyen kişiler.

Genel olarak şan dersleri herkes için uygun olduğu için günümüzde pek çok kişi tarafından rağbet görür. Çocukluk ve ergenlik çağındaki kişiler de bu eğitimi almak ister ancak bu çok fazla önerilmez. Bunun nedeni sesin henüz gelişiminin tamamlanmamış olmasıdır. Şarkıcı olmak isteyen veya bu yola yeni başlayan kişiler için şan dersinin uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

Şan dersi süreci boyunca sesinizin güzelleştiğini ve geliştiğini görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ses tonundan konuşmaya kadar etkileyen şan eğitimi bu nedenle oldukça önemlidir. Birçok tekniği ve egzersizi kapsadığı için öğrencilerle birebir çalışma gerçekleşir. Zamanla ses kalitenizdeki düzelmeler sizin ve çevrenizdekilerin dikkatinden kaçmayacaktır.

Şan Dersini Neden Tercih Etmeliyim?

Şan dersini tercih etmeniz hedeflerinize ve ses gereksinimlerinize göre farklılık gösterebilir. Pek çok kişi genelde müzikal alanda gelişmek için bu dersi tercih eder. Ancak şu nedenlere bağlı olarak da şan dersini tercih edebilirsiniz:

 • Ses kalitesini düzeltme ve geliştirme
 • Müzikal alanda ilerleme ve kültürel bilgiler edinme
 • Müzikal alanda hobi, ilgi ve becerileri geliştirerek daha iyi bir konuma gelme
 • Duygusal ve işitsel beceriyi güçlendirme
 • Kişisel gelişim
 • Disiplin ve odaklanmayı artırma

Adana piyano kursu hizmetlerimizden olan şan dersleri genelde bu nedenlere bağlı olarak tercih edilmektedir. Bu ders aynı zamanda sosyalliği de beraberinde getirir. Sizinle aynı yolculuğu paylaşan diğer öğrencilerimizle de tanışma fırsatınız vardır. Amacınız ne olursa olsun bu yolculukta sizin için en ideal eğitim yöntemlerini sunacağız.

Şan Eğitiminin Fiyatı Nedir?

Şan eğitimi  fiyatları genelde ders sayısı ve süresine göre değişkenlik gösterir. Özel şan dersleri genelde saatlik fiyatlarla belirlenir. Ancak bu alanda kurumsal hale gelen müzik okulları veya kursların ücretleri genelde çok değişmez. Ücret ödemesi dönemlik veya aylık olarak düzenlenir. Adana piyano kursu bünyesinde sunduğumuz şan dersleri için ücretler hakkında net bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgileri almak üzere kursumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Şan Eğitimi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Şan eğitimi süreci genelde öğrencinin hedeflerine, seviyelerine ve öğrenme hızlarına göre değişir. Zira bu eğitim temel bilgi ve pratiklerden profesyonel düzeye kadar ulaşılan bir süreçtir. Genel olarak net bir süre belirtilemese de öğrenciler için en az 3 ay gerekebilir. Öğrenciye göre de bu süre kısalır ya da uzayabilir. Eğitmenin olduğu kadar öğrencinin de kendi ilerleme durumunu değerlendirmesi önemlidir.

Şan Dersi İçin Nereye Kayıt Olmalıyım?

Şan dersleri, Adana piyano kursu kapsamında verilen bir eğitim sürecini kapsar. Uzman müzik hocalarımızın öğrencilere özel olarak verdikleri bu derslerden yararlanabilirsiniz. Şan eğitimini tamamlayan çoğu öğrencimiz bu alanda kendilerini geliştirmiştir ve kariyerine devam etmektedir. Aklınıza takılan diğer sorular için müzik kursumuz ile iletişim kurabilirsiniz.  

Facebook Instagram linkedin
Shop